Turmalín

Turmalín

Turmalín prečisťuje a transformuje príliš ťažkú energiu do podoby ľahkých vibrácií. Na duchovnej rovine vnáša svetlo do večnej tmy nadzmyslových oblastí. Uzemňuje duchovnú energiu, čistí a vyrovnáva všetky čakry a vytvára ochranný štít okolo tela. Má v sebe hojný počet minerálnych látok a vynikajúcu energetickú vodivosť, jedná sa o veľmi dynamický, posilňujúci a regeneračný kameň.

Výrazné pozdĺžne ryhovanie typické pre turmalín sprostredkováva veľmi silný tok energie, ktorá ako lúč laseru ruší blokády prekonaných emotívnych a duševných vzorov. Potom do týchto priestorov v našom tele môže ľahšie preniknúť svetlo a jas, rovnako aj pozitívna sila, ktorá posilňuje radosť zo života, vnútornú istotu a vitalitu. Turmalín je účinný liečiteľ rozumu i duše. Uvádza do rovnováhy ľavú a pravú hemisféru a premieňa zakorenené negatívne myšlienkové vzorce na pozitívne.

Čierny turmalín (skoryl) jedná sa o jeden z najsilnejších ochranných kameňov vôbec. Tento dokáže okolo nášho tela vytvoriť silný ochranný plášť a útoky, ktoré boli na nás nasmerované sa okamžite odrazia a premieňajú sa na čistú neutrálnu energiu. chráni pred žiarením mobilných telefónov, elektromagnetickým smogom, mentálnymi útokmi, kúzlami a nepriateľskými myšlienkami. Dokáže od vás odvracať negatívne energie každého druhu. Rezonuje so základnou čakrou, uzemňuje energiu a zvyšuje telesnú vitalitu. Odstraňuje napätie a stres. Čistí negatívne myšlienky, navodzuje stav neutrálnej objektivity a schopnosť racionálneho uvažovania. Podnecuje k pozitívnemu naladeniu bez ohľadu na okolnosti.

Hnedý turmalín (drávidský) je vynikajúci uzemňovací kameň. Podporuje spoločné vedomie a záujem o spoločnosť. Vnáša do života pragmatický prístup a kreativitu. Zabraňuje vzniku depresie, bezdôvodným stavom strachov a stihomanu. Veľmi dobre rozbíja aj komplex menejcennosti. Čistí a otvára zemskú čakru spoločne s uzemňovacím putom, ktoré udržuje fyzické telo v súčasnej inkarnácii. Prečisťuje auru, harmonizuje éterické telo a chráni ho. Podnecuje spoločné vedomie a záujem o spoločnosť. Hnedý turmalín umožňuje cítiť sa príjemne vo väčšej skupine. Uzdravuje nefunkčné vzťahy v rodinách a posilňuje vzájomné pochopenie medzi ľuďmi. Hnedý turmalín vnáša do života pragmatický prístup a kreativitu.

Zelený turmalín (verdelit) funguje ako vynikajúci liečiteľ a napomáha pri vyvolávaní živých vízií. Otvára srdečnú čakru, zvyšuje súcit, nehu, trpezlivosť a pocit spolupatričnosti. Dodáva životné sily. Pretvára negatívne energie na pozitívne a zaháňa pocit strachu. Zelený turmalín zvyšuje otvorenosť a trpezlivosť. Pri konfliktoch nás podporuje k ústupkom, pretože každý konflikt alebo spor či iná negácia sa nám v nejakej forme vráti. Omladzuje a podnecuje rozvoj tvorivých schopností. Pomocou tohto kameňa sa dajú hľadať možné riešenia problémov a vyberať tie najprínosnejšie. Priťahuje prosperitu a hojnosť. Zelený turmalín pomáha prekonávať problémy spojené s postavou otca.

Pestrý turmalínový drahokam (elbait) v sebe skrýva všetky farby, čím uvádza myseľ, telo i dušu do jedného celku. Jedná sa o vynikajúci kameň pre vyvolávanie predstáv a snov. Podnecuje kreativitu a zlepšuje predstavivosť. Tento kryštál je vstupnou bránou do vášho vnútra a do vyššej duchovnej ríše. Pri liečení podnecuje činnosť imunitného systému a metabolizmus.

Ružový turmalín funguje ako afrodiziakum, ktoré v hmotnom i duchovnom svete priťahuje lásku. Podnecuje vieru v lásku a utvrdzuje v tom, že najprv musíme vedieť milovať sami seba a až potom nás začnú milovať druhí. Kameň napomáha zdieľať s parterom telesnú rozkoš. Prostredníctvom srdečnej čakry rozháňa emocionálnu bolesť a staré deštruktívne pocity - prečisťuje ich a spája lásku so spiritualitou. Zvyšuje pocit pokoja a uvoľnenia. Ružový turmalín nás vedie l múdrosti a súcitu. Zvyšuje schopnosť prijímať liečivú energiu.

Fialový turmalín pomáha pri liečbe srdca a robí nás vnímavejšími k láske. Spája základnú a srdečnú čakru, zvyšuje oddanosť a lásku. Podnecuje tvorivosť a intuíciu. Dokáže odblokovať čakru tretieho oka, podporuje činnosť epifýzy a odbúrava ilúzie. Je to užitočný kameň pri liečení minulých životov, lebo vás dokáže zaviesť až ku koreňom problémov a potom ich odstrániť. Pri liečbe fialový turmalín zmierňuje depresie a zaháňa utkvelé myšlienky.
Červený turmalín (rubellit) posilňuje schopnosť porozumieť láske, zvyšuje taktné jednanie a prispôsobivosť. Podnecuje chuť k spoločenskému životu a sklon k extrovertnému správaniu, pričom dokáže vyvážiť priveľkú agresivitu s prehnanou pasivitou. Lieči energie duchovnej čakry a zvyšuje tvorivé schopnosti na všetkých úrovniach. Jeho farba ponúka životnú silu a vytrvalosť. Pri liečbe dodáva červený turmalín fyzickému telu vitalitu a zbavuje ho toxických látok.

Melónový turmalín (ružová na zelenom podklade) je "superaktivátorom" srdečnej čakry, ktorý ju spája s vyšším ja a posilňuje lásku, nehu a priateľstvo. Tento kameň prehlbuje trpezlivosť a učí taktu a diplomatickému prístupu. Zmierňuje depresie a strach. Navodzuje pocit vnútornej istoty. Melónový turmalín pomáha porozumieť rôznym situáciám a zrozumiteľne vyjadrovať vlastné zámery. Lieči citové poruchy a prináša úľavu od starých bolestí. Rozvíja priateľstvo a pomáha nachádzať radosť a potešenie v každej situácii. Pri liečení odstraňuje akýkoľvek odpor kladený snahe pretvoriť vlastnú osobnosť a spojiť ju v jeden celok. Podporuje regeneráciu nervov, hlavne pri paralýze alebo roztrúsenej skleróze. Lieči stres.

Žltý turmalín podnecuje činnosť solar plexu a zvyšuje osobnú silu. Otvára duchovnú cestu a blahodárne ovplyvňuje napĺňanie intelektuálnych cieľov a uzatváranie obchodných záležitostí.

Modrý turmalín (indigolit): Kamienok hlbokej modrej nám zvestuje posolstvo mieru, pokoja a duševnej ale aj duchovnej vyrovnanosti. Indigolit v nás rúca emotívne bariéry, ťažko odstaniteľné zábrany, ktoré nám zo strachu nedovolia sa celkom otvoriť láske. Prebúdza v nás túžbu po slobode, vôli slobodne sa rozhodovať a pozerať sa na situácie a život s nadhľadom. Do našich neusporiadaných myšlienok vnáša jas a tak oslobodzuje naše myslenie od úzkoprsích názorov.

Náleziská: Srí Lanka, Brazília, Afganistan, USA, západná Austrália, Afrika
Čakry: všetky , podľa farby turmalínu
Očista: pod tečúcou vodou, nabíjať pri zapadajúcom slnku alebo na mesačnom svite